Home AKTUALITET Përfshihet nga flakët ishulli turistik, mbi 200 zjarrfikës luftojnë me flakët, fillon evakuimi

Përfshihet nga flakët ishulli turistik, mbi 200 zjarrfikës luftojnë me flakët, fillon evakuimi

1 min read
0
0
97
Spread the love

Një zjarr i madh ka përfshirë kodrat e ishullit turistik Gran Canaria në Spanjë.

Për shkak të erës së fortë dhe motit të nxehtë flakët janë përhapur me shpejtësi, ndërsa rrezikohet edhe qyteti Tamadaba i shpallur park kombëtar.

Sipas mediave vendase, për shuarjen e flakëve janë angazhuar  mbi 200 zjarrfikës ndërsa autoritetet kanë urdhëruar evakuuimin e mbi 1 mijë banorëve.

Gjithashtu mësohet se një 55-vjeçar është arrestuar në lidhje me zjarrin që dyshohet ta ketë shkaktuar teksa po saldonte hekura.

Load More Related Articles
Load More By FX_MEDIA
Load More In AKTUALITET

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Gjata: Kërcënimi nuk është argument Z. Veliaj!

Spread the loveSekretari për çështjet ligjore në PD, Çlirim Gjata, i është drejtuar me një…