Home AKTUALITET Tajfuni Lekima ka shkaktuar 32 të vdekur dhe 16 të zhdukur në Provincën Zhejiang të Kinës lindore

Tajfuni Lekima ka shkaktuar 32 të vdekur dhe 16 të zhdukur në Provincën Zhejiang të Kinës lindore

2 min read
0
0
104
Spread the love

Tajfuni Lekima që shkaktoi 32 të vdekur dhe 16 të zhdukur në Provincën Zhejiang të Kinës lindore pritet të godasë përsëri përgjatë vijës bregdetare në Shandong të Dielën, duke shkarkuar erëra të forta dhe rrëshqitje të mëdha.

Autoritetet kineze kanë mobilizuar skuadrat e shpëtimit pasi tajfuni i fuqishëm Lekima goditi  brigjet lindore të vendit duke filluar nga e shtuna.

Një total prej 32 personash vdiqën dhe 16 mbetën të zhdukur pasi Lekima, tajfuni i nëntë dhe më i fortë i vitit, filloi rreth orës 1:45 në mëngjes.

Lekima solli erëra me shpejtësi 187 kilometra në orë duke gjeneruar stuhi të mëdha shiu. Zhejiang është goditur shpesh nga tajfunët gjatë verës, por Lekima është ndër tre më të fuqishmet  në historinë e provincës, thanë ekspertët e motit.

“Lekima është si një kalë me një temperament jashtëzakonisht të ashpër.

Ai bie aq shumë ujë sa formon larg oqeanit, një rrjedhje të frikshme dhe fryjnë shumë lumenj në nivele shumë të rrezikshme”, tha Luo Yuezhen, një meteorolog i lartë në shërbimin e motit Zhejiang.

Load More Related Articles
Load More By FX_MEDIA
Load More In AKTUALITET

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Gjata: Kërcënimi nuk është argument Z. Veliaj!

Spread the loveSekretari për çështjet ligjore në PD, Çlirim Gjata, i është drejtuar me një…