Home AKTUALITET AKU mbyll 4 biznese dhe merr 11 masa administrative, restorantet dhe magazinat ndëshkohen me 6.81 milionë lekë

AKU mbyll 4 biznese dhe merr 11 masa administrative, restorantet dhe magazinat ndëshkohen me 6.81 milionë lekë

2 min read
0
0
85
Spread the love

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit njofton se ka ndërprerë aktivitetin e 4 subjekteve ku përfshihen restorante, dhe magazine ushqimore si dhe i ka ndëshkuar me shumën prej 6.81 milionë lekë.

Shkeljet janë konstatuar në qytetet e Tiranës dhe të Fierit ndërkohë që AKU shprehet se u konstatua ushtrim aktiviteti i palicencuar, mangësi në dokumentacion (gjurmueshmëri, plani HAÇP), si dhe veprim në kundërshtim me përgjegjësitë e operatorit të biznesit.

Njoftimi i plotë:

AKU NDËRPRET AKTIVITETIN NË 4 SUBJEKTE, RESTORANTE DHE MAGAZINA USHQIMORE TË PALICENCUARA. KUNDRAVAJTJET NDËSHKOHEN ME 6.81 MILION LEKË

Drejtoritë Rajonale të AKU, qarku Tiranë dhe Fier ushtruan kontrolle në 4 subjekte, me aktivitet “Restorant” dhe “Magazinë ushqimor”, nga ku u konstatua: ushtrim aktiviteti i palicencuar, mangësi në dokumentacion (gjurmueshmëri, plani HAÇP), si dhe veprim në kundërshtim me përgjegjësitë e operatorit të biznesit.

Për shkeljet e konstatuara, AKU mori masat administrative si në vijim: 11 masa administrative “Gjobë” me vlerë totale 6,810,000 lekë dhe “Ndërprerje aktiviteti” për 4 subjektet.

Siguria ushqimore është sfida jonë e përbashkët!

Load More Related Articles
Load More By FX_MEDIA
Load More In AKTUALITET

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Vrasja e 28-vjeçarit në Astir, vetëdorëzohet në polici autori me tre emra

Spread the loveDorëzohet në polici autori i vrasjes së Vilson Tafçiut, të ndodhur mbrëmjen…