October 20, 2019
Home BOTA Bill Gates, mbështet planit për të ndaluar ndryshimin e klimës duke bllokuar diellin

Bill Gates, mbështet planit për të ndaluar ndryshimin e klimës duke bllokuar diellin

3 min read
0
0
107
Spread the love

një grup i reve në qiell mbi një trup me ujë: Chemtrails Ose Skytrails (në varësi të këndvështrimit tuaj dhe njohurive) - GreqiKjo tingëllon si një ide e trishtuar nga trillimet shkencore – por mbështetet pjesërisht nga themeluesi i Microsoft-it Bill Gates dhe shkencëtarët më të mirë nga Harvard.

Studiuesit besojnë se një flotë e avionëve të krijuar posaçërisht mund të spërkasë grimca sulfate në stratosferën e poshtme për të qetësuar planetin tonë dhe për të kompensuar efektet e ndryshimit të klimës.

Një test i teknologjisë është propozuar për këtë vit, raporton Daily Mail, me Eksperimentin e Kontrolluar Stratospherik të Kontrolluar të Purburbimit (SCoPEx) duke parë një thes me pluhur karboni të lëshuar në atmosferë 12 milje lart.

Nëse ai eksperiment provohet i suksesshëm, studiuesit do të lëvizin drejt lirimit të pluhurit nga aeroplanët.

Studiuesit sugjerojnë që avionët që fluturojnë 12 milje lart do të përfundonin mbi 60,000 misione në 15 vjet, duke filluar me një flotë prej tetë dhe duke lëvizur deri në 100 aeroplanë.

Aktualisht, nuk ka aeroplan të aftë për ta bërë këtë, kështu që ata do të duhet të zhvillohen.

Bill Gates veshur me një kostum dhe kravatë duke folur në një celular: WASHINGTON, DC - 24 QERSHOR: Themeluesi i parimit të Microsoft Bill Gates merr pjesë në një diskutim gjatë një dreke të Klubit Ekonomik të Washington 24 qershor 2019 në Uashington, DC.  Gates diskutoi tema të ndryshme përfshirë ndryshimin e klimës.  (Fotografi nga Alex Wong / Getty Images)Studiuesit e Harvardit kanë pohuar se (nëse do të niste këtë vit), do të kushtonte rreth 3.5 miliardë dollarë (2.74 miliardë)), plus 2.25 miliardë dollarë (1.76 miliardë £) në vit.

Studiuesit thanë vitin e kaluar, ‘Dhjetra vende do të kishin si ekspertizë ashtu edhe para për të filluar një program të tillë.

“Rreth 50 vende kanë buxhete ushtarake më të mëdha se 3 miliardë dollarë, me 30 më të mëdha se 6 miliardë dollarë.”

Ideja e ‘gjeo-projektimit diellor’ ose menaxhimit të rrezatimit diellor (SRM) është e diskutueshme, duke imituar efektet e ftohta botërore të shpërthimeve të mëdha vullkanike.

Disa shkencëtarë kanë sugjeruar që një teknologji e tillë mund të përdoret një ‘boshllëk ndalese’ për të ulur temperaturat ndërsa masat për të kufizuar emetimet e CO2 janë vendosur.

Por të tjerët kanë sugjeruar që kur SRM u tërhoq, kjo mund të çojë në ngrohjen e shpejtë globale në një fenomen të njohur si ‘shoku i mbarimit’.

Load More Related Articles
Load More By FX_MEDIA
Load More In BOTA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Detaje nga aksidenti të rëndë në autostradën Tiranë-Elbasan

Spread the love Një person ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti të rëndë. Ngjarja ka …

Newsletter

Get the best viral stories straight into your inbox!

Don’t worry we don’t spam