Home AKTUALITET Prokuroria e Përgjithshme nis hetimet për Agim Kajmakun, kandidat i Rilindjes për Vorën

Prokuroria e Përgjithshme nis hetimet për Agim Kajmakun, kandidat i Rilindjes për Vorën

2 min read
0
0
118
Spread the love

 

Prokuroria e Përgjithshme ka nisur hetimet për Agim Kajmakun, aktualisht kryebashkiak i Vorës i mandatuar nga zgjedhjet vendore të 30 qershorit.

Prokuroria ka nisur hetimet pas denoncimit të PD-së ku saktësohej se Kajmaku “ka qenë i arrestuar/ndaluar në Greqi dhe, më pas, ndaj tij është marrë masa e dënimit dhe dëbimit nga autoritetet përgjegjëse greke.”

Sot ka mbërritur kërkesa dhe do jetë e njëjta procedurë si më Valdrin Pjetrin e Shkodrës.

Sipas denoncimit të Partisë Demokratike “Në Formularin e Vetëdeklarimit shtetasi Agim Kajmaku alias Jorgo Toro ka deklarur se ka jetuar për 5 vite në Greqi. Nga verifikimi i të dhënave të sistemit TIMS rezulton se shtetasi Agim Kajmaku alias Jorgo Toro nga periudha 2004 – 2016 nuk ka udhëtuar në asnjë rast të vetëm në drejtim të Greqisë, çka përbën një indicie për saktësinë e të dhënave të bëra publike më parë.”

Ndërkaq në një reagim publik, kryebashkiaku i Vorës, Agim Kajmaku ka mohuar akuzat duke deklaruar se nuk ka qenë i dënuar dhe dëbuar nga asnjë vend i Bashkimit Europian dhe as nga Greqia.

Load More Related Articles
Load More By FX_MEDIA
Load More In AKTUALITET

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Basha: Mbështes punonjësit e Poçemit dhe naftëtarët

Spread the love  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka mbështetur grevën q…