Home AKTUALITET Zbulohen 3 ekzoplanetë, 12 vite dritë larg Tokës

Zbulohen 3 ekzoplanetë, 12 vite dritë larg Tokës

1 min read
0
0
131
Spread the love
Zbulohen 3 ekzoplanetë, 12 vite dritë larg Tokës

Shkencëtarët kanë zbuluar 3 ekzoplanetë të rinj, 12 vite dritë larg Tokës.

Sipas lajmit në uebfaqen “Science Alert”, hulumtuesit duke përdorur teleskopin e madh 3,6 metra të Observatorit Jugor Evropian në kampusin La Silla në Kili, kanë zbuluar 3 ekzoplanetë të mëdhenj shkëmborë 1,4 deri 1,8 herë më të mëdha se Toka.

Ekzoplanetet të cilët janë 12 vite dritë larg Tokës gjenden në orbitën e një ylli xhuxh me masë të ulët.

Rezultatet e hulumtimit janë publikuar në revistën “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”.

Load More Related Articles
Load More By FX_MEDIA
Load More In AKTUALITET

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Përfundon takimi mes Bashës dhe ambasadorëve, çfarë u diskutua në selinë blu, 90 minuta “kokë më kokë”

Spread the loveKa përfunduar mbledhja e kreut të PD-së Lulzim Basha me përfaqësuesen e amb…