Spread the love

Emocionet e kampionatit botëror në Formula 1 do të vazhdojnë me garën e 14-të të sezonit që do të zhvillohet në Itali.

Xhirot e renditjes së garës që do të zhvillohet   do të mbahen 53 xhiro në pistën 5.793 metra në qytetin Monza të Italisë, që mban të njëjtin emër me pistën. Gara do të zhvillohet më 8 shtator, në orën 15:10.

Mercedes, kampioni i klasifikimit të pilotëve dhe ekipeve, në 5 vitet e fundit ka arritur në vendin e parë edhe në dhjetë gara prej gjithsej 13 këtë sezon. Ndërsa piloti i Mercedes, Lewis Hamilton, tetë herë arriti vendin e parë. Kolegu i tij nga i njëjti ekip, Valtteri Bottas, dy herë arriti linjën e finishit i pari.

Pesë vendet e para të klasifikimit të pilotëve dhe ekipeve para Grand Prix-it të Italisë janë si më poshtë:

– Klasifikimi i pilotëve

1. Lewis Hamilton (Britani): 268 pikë

2. Valtteri Bottas (Finlandë): 203

3. Max Verstappen (Holandë): 181

4. Sebastian Vettel (Gjermani): 169

5. Charles Leclerc (Monaco): 157

– Klasifikimi i ekipeve

1. Mercedes: 471 pikë

2. Ferrari: 326

3. Red Bull-Honda: 254

4. McLaren: 82

5. Toro Rosso: 51

Ngarko më shumë artikuj të ngjashëm
Ngarko më shumë në BOTA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

gjithashtu

Zyra e Johnsonit: Bisedimet me BE-në për Brexit-in do të intensifikohen

Spread the love Bisedimet midis Britanisë dhe Bashkimit Evropian për marrëveshjen e Brexit…