Home BOTA Monza e Italisë stacioni i radhës në Formula 1

Monza e Italisë stacioni i radhës në Formula 1

2 min read
0
0
47
Spread the love

Emocionet e kampionatit botëror në Formula 1 do të vazhdojnë me garën e 14-të të sezonit që do të zhvillohet në Itali.

Xhirot e renditjes së garës që do të zhvillohet   do të mbahen 53 xhiro në pistën 5.793 metra në qytetin Monza të Italisë, që mban të njëjtin emër me pistën. Gara do të zhvillohet më 8 shtator, në orën 15:10.

Mercedes, kampioni i klasifikimit të pilotëve dhe ekipeve, në 5 vitet e fundit ka arritur në vendin e parë edhe në dhjetë gara prej gjithsej 13 këtë sezon. Ndërsa piloti i Mercedes, Lewis Hamilton, tetë herë arriti vendin e parë. Kolegu i tij nga i njëjti ekip, Valtteri Bottas, dy herë arriti linjën e finishit i pari.

Pesë vendet e para të klasifikimit të pilotëve dhe ekipeve para Grand Prix-it të Italisë janë si më poshtë:

– Klasifikimi i pilotëve

1. Lewis Hamilton (Britani): 268 pikë

2. Valtteri Bottas (Finlandë): 203

3. Max Verstappen (Holandë): 181

4. Sebastian Vettel (Gjermani): 169

5. Charles Leclerc (Monaco): 157

– Klasifikimi i ekipeve

1. Mercedes: 471 pikë

2. Ferrari: 326

3. Red Bull-Honda: 254

4. McLaren: 82

5. Toro Rosso: 51

Load More Related Articles
Load More By FX_MEDIA
Load More In BOTA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Përfundon takimi mes Bashës dhe ambasadorëve, çfarë u diskutua në selinë blu, 90 minuta “kokë më kokë”

Spread the loveKa përfunduar mbledhja e kreut të PD-së Lulzim Basha me përfaqësuesen e amb…