November 13, 2019
Home BOTA Dështon misioni indian në Hënë, stacioni hapësinor humb kontaktet me sondën

Dështon misioni indian në Hënë, stacioni hapësinor humb kontaktet me sondën

2 min read
0
0
92
Spread the love

1 201 750x430

Përpjekjet historike të Indisë për të prekur Hënën, duket se dështuan pak para momentit final. Shkencëtarët humbën kontaktet disa minuta para mbërritjes së sondës “Chandrayaan-2”.

Shefi i Organizatës indiane për kërkime në Hapësirë Kailasavadivoo Sivan, njoftoi në orët e para të së shtunës se stacioni hapësinor nuk kishte kontakte me sondën.

Kryeministri Indian Narendra Modi ishte I pranishëm në qendrën e kontrollit ISRO. Pavarësisht dështimit, ai mbshteti ekipin e shkencëtarëve . Ai e vlerësoi misionin si simbol të ambicieve te vendit te tij si fuqi botërore.

Misioni I sondës “Chandrayaan-2” ishte të bënte kërkime shkencore në një pjesë të pastudiuar më herët të hënës. Ajo ishte planifikuar të qëndronte 2 javë dhe të merrte të dhëna të rëndësishme.

Ky është dështimi I dytë I përpjekjeve të Indisë për të lëshuar një sondë në Hënë. I pari ishte në vitin 2008.

Me këtë projekt ambicioz India shpresonte të bëhej vendi I 4 pas SHBA-ve, Rusisë dhe Kinës që realizojnë një mision ne Hënë.

Load More Related Articles
Load More By FX_MEDIA
Load More In BOTA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Përfundon takimi mes Bashës dhe ambasadorëve, çfarë u diskutua në selinë blu, 90 minuta “kokë më kokë”

Spread the loveKa përfunduar mbledhja e kreut të PD-së Lulzim Basha me përfaqësuesen e amb…

Newsletter

Get the best viral stories straight into your inbox!

Don’t worry we don’t spam