November 13, 2019
Home BOTA Kriza e klimës mund të jetë duke prishur “shumimin e madh ” të  koraleve

Kriza e klimës mund të jetë duke prishur “shumimin e madh ” të  koraleve

4 min read
0
0
43
Spread the love


Tani është koha për të ndërmarrë veprime urgjente për të mbrojtur planetin tonë. Ne jemi të përkushtuar të ndalojmë efektet shkatërruese të krizës së klimës mbi njerëzit dhe natyrën duke mbështetur Miqtë e Tokës.  

Eshtë përshkruar nga shkencëtarët si “orgjia më e madhe në botë”; një gamete-fest vjetor, ku koloni të tërë të shkëmbinj nënujorë koral lëshojnë spermën dhe vezët e tyre njëkohësisht në një shkëlqim në sipërfaqen e oqeanit që është parë nga hapësira. Por tani shkencëtarët kanë frikë se kriza e klimës mund të jetë duke prishur aftësinë e koraleve për të sinkronizuar këtë fenomen detar, duke i kërcënuar ata me zhdukje.

Një studim universitar në Tel Aviv, botuar në Science, ka gjetur lëshimin e vezëve dhe spermës në disa koralet e ndërtimit të gumë në Gjirin e Eilat në Detin e Kuq kanë ndryshuar me kalimin e kohës dhe kanë humbur sinkronitetin e tyre. Për një koral, i mbështetur në një takim rastësor, koha është gjithçka. Por studiuesit kanë zbuluar se disa janë duke u “pershtatur” me modele normale, me rezultatin që më pak foshnje korale po formohen.

“Gllabërimi i koralit … është një nga shembujt më të mëdhenj të fenomeneve të sinkronizuara në natyrë,” tha profesori Yossi Loya, nga Shkolla e Zoologjisë universitare. “Një herë në vit, mijëra koralë përgjatë qindra kilometrave ku një  koral i përgjumur lëshon vezët dhe spermatozoidet e tyre në të njëjtën kohë në ujin e hapur, ku fekondimi do të bëhet më vonë. Meqenëse të dy vezët dhe spermatozoidët e koraleve mund të qëndrojnë vetëm disa orë në ujë, koha e kësaj ngjarje është kritike. ”

Megjithëse vizualisht, shkëmbinjtë koralë dukeshin të shëndetshëm, koralet që pësuan një prishje në sinkroninë e pjelljes prodhuan më pak korale të porsalindur, duke krijuar rrethana për zhdukje. Ndërsa ende nuk është kuptuar plotësisht se si funksionon sinkronia e pjelljes, shkencëtarët thonë se mbështetet në shenjat mjedisore, përfshirë temperaturën e detit, rrezatimin diellor, erën, fazën e hënës dhe kohën e perëndimit të diellit.

Load More Related Articles
Load More By FX_MEDIA
Load More In BOTA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Përfundon takimi mes Bashës dhe ambasadorëve, çfarë u diskutua në selinë blu, 90 minuta “kokë më kokë”

Spread the loveKa përfunduar mbledhja e kreut të PD-së Lulzim Basha me përfaqësuesen e amb…

Newsletter

Get the best viral stories straight into your inbox!

Don’t worry we don’t spam