Home AKTUALITET Kukësi përkujton betejën e Lumës

Kukësi përkujton betejën e Lumës

1 min read
0
0
20
Spread the love

 

Në Kolesian të Kukësit u përkujtua  107 vjetori i betejës së Lumës dhe 102 vjetori i vdekjes së patriotit dhe atdhetarit të shquar Sali Spahia.

Me një vendim unanim të fshatit në vitin 1917, Sali Spahia u preh pranë shkollës së parë shqipe në veri.

Në cermoni, historiani Shefqet Hoxha u ndal ne rolin udhëheqës të Sali Spahisë në betejën e Lumës të vitit 1912.

Sali Spahia vdiq në vitin 1917 është dekoruar në vitin 1993 me motivacionin “Luftëtar dhe propagandues për çlirimin dhe mbrojtjen e trojeve shqiptare”.

Load More Related Articles
Load More By FX_MEDIA
Load More In AKTUALITET

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Detaje nga aksidenti të rëndë në autostradën Tiranë-Elbasan

Spread the love Një person ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti të rëndë. Ngjarja ka …