Home Politike Rama flet për Valdrin Pjetri duke e sharë, tregon pse nuk i përgjigjet Metës 

Rama flet për Valdrin Pjetri duke e sharë, tregon pse nuk i përgjigjet Metës 

3 min read
0
0
41
Spread the love

Kryeministri Edi Rama ka four në lidhje me situatën politike në vend si dhe për procesin e çeljes së negoviatave me BE.

Gjatë një interviste për “Tv Klan”, Rama është shprehur se vende anëtare te bllokut të BE kanë një debat të brendshëm që nuk lidhet më Shqipërinë apo me vlerësimin e bërë ndaj vendit tonë.

“Këto do e marrim vesh në 18 tetor dhe pse jemi në fund të rrugë. Por dhe pse është ende shumë e gjatë ka dhe shumë vendime për të marrë.”

Për sa i përketë debateve të brendshme politike, Rama është shprehur se nuk do të komentojë asnjë deklaratë të “të tjerëve”, duke nënkuptuar këtu krerët e institucioneve apo kundërshtarët politik.

“Do dëgjoni gjithmonë dhe më pak nga unë fjalë  në lidhje me të tjerët. Nuk më interesojën sepse është kohë e humbur është energji e shpenëzuar kot.”

Kryeministri është shprehur i gatshëm që të bashkëpunojë me opozitën, por thekson se nuk do të ketë zgjedhje të parakohshme, pasi sipas tij, zgjedhjet do të zhvillohen në 2021.

“Ne jemi të gatshëm të diskutojmë dhe të ndërveprojmë me të gjithë qoftë më opozitën në parlament apo opozitën jashtë parlamentit. Jo vetëm për reformën zgjedhore, por për çdo aspekt të jetës së vendit që kërkon vëmëndje.”

Nuk pranon t’u përgjigjet asnjërës prej akuzave të Presidentit, por thotë se nismës për shkarkimin e tij Kuvendi do t’i shkojë deri në fund.

“Kjo shumicë qeverisëse nuk është krijuar oër të bërë presionë nfaj askujt,. Procesi në fjalë është një proces të parlamentit dhe tani është në dorë të parlamentit.”

Ndërkohë, kandidatin fitues të 30 qershorin, Valdrin Pjetrin, Rama e ka cilësuar si gënjeshtar, ndërsa nuk ka rrëfyer nëse në bashkinë e Shkodrës do përsëriten zgjedhjet ose jo.

Load More Related Articles
Load More By FX_MEDIA
Load More In Politike

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Detaje nga aksidenti të rëndë në autostradën Tiranë-Elbasan

Spread the love Një person ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti të rëndë. Ngjarja ka …