Home BOTA Garuesja Allyson Felix, thyen rekordin në Botërorin e Lojërave Olimpike, të Usain Bolt

Garuesja Allyson Felix, thyen rekordin në Botërorin e Lojërave Olimpike, të Usain Bolt

2 min read
0
0
30
Spread the love
Featured image of article: Garuesja Allyson Felix, thyen rekordin në Botërorin e Lojërave Olimpike, të Usain Bolt

KATAR –  33-vjeçarja Allyson Felix nga shtetet e bashkuara të amerikës, u shpall me 27 shtator si vrapuesja më e shpejtë në botë.

Allyson arriti të thyente rekordin e vendosur nga Usain Bolt, gjë e cila i dha asaj medaljen e 12-të të artë, duke e bërë që të vendosë kështu një rekord të ri të personit që ka më shumë medalje të arta në lojërat Olimpike Botërore.

33-vjeçarja garoi në vrapim të shpejtë, për 400 metër. Ajo ka marrë pjesë 4 herë në lojërat Olimpike, dhe ka fituar një total prej 9 medaljesh, 6 prej të cilëve janë medalje të arta.

Në vitin 2018, Allyson Felix pati një sërë komplikacionesh shëndetësore, të cilat i ndodhën gjatë kohës që ishtë shatëzanë me vajzën e saj.

Ajo kreu disa operacione dhe e ardhmja e saj në atletikë nuk ishte fort e qartë, por tashmë historia e saj, është një histori inspirimi dhe suksesi, sepse ajo qartazi ja doli mbanë dhe morri sërisht titullin e kampiones së botës.

Felix do të jetë në garën e lojrave Olimpike të zhvilluara në Tokio në vitin 2020.

E gjithë bota i ka sytë mbi të!

Burimi:CNN

Load More Related Articles
Load More By FX_MEDIA
Load More In BOTA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Detaje nga aksidenti të rëndë në autostradën Tiranë-Elbasan

Spread the love Një person ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti të rëndë. Ngjarja ka …