Home AKTUALITET Çmimi Nobel në mjekësi, 3 shkencëtarë triumfojnë me zbulimin në fiziologji 

Çmimi Nobel në mjekësi, 3 shkencëtarë triumfojnë me zbulimin në fiziologji 

1 min read
0
0
19
Spread the love

3 shkencëtarë, 2 amerikanë dhe një anglez do të ndajnë çmimin Nobel 2019 në mjekësi.

William G Kaelin, Sir Peter Ratcliffe dhe Gregg L Semenza u nderuan sot në Suedi me çmimin më të lartë për kërkimin në fushën e hipoksisë.

Në zemër të këtij studimi është përgjigjja e trupit ndaj pranisë së ulët të oksigjenit. Kur trupi është i privuar nga oksigjeni, ka një rritje të hormonit eritropoietin (EPO) – kjo më pas rrit prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut, të cilat bartin oksigjenin rreth trupit.

Fituesit e çmimit Nobel do të marrin rreth 828 mijë euro.

  • Vdes fizikani rus Alferov, fitues i Çmimit Nobel

    Spread the loveKa vdekur në moshën 88-vjeçare Zhores Alferov, shkencëtar rus, që kishte fi…
Load More Related Articles
Load More By FX_MEDIA
Load More In AKTUALITET

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Detaje nga aksidenti të rëndë në autostradën Tiranë-Elbasan

Spread the love Një person ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti të rëndë. Ngjarja ka …