Home AKTUALITET Aktivizohet vullkani Etna në Itali

Aktivizohet vullkani Etna në Itali

1 min read
0
0
60
Spread the love

Vullkani Etna në ishullin e Sicilisë në Itali sërish ka shpërthyer duke hedhur llavë .

Sipas agjencisë italiane të lajmeve ANSA, vullkani ka hedhur llavë për shkak të lëvizshmërisë së brendshme në kanalet magmatike të vullkanit.

Sipas agjencisë Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë është duke e ndjekur nga afër këtë lëvizshmëri.

Për shkak të hedhjes së llavës, janë kufizuar edhe aktivitetet në aeroportin e Katanias.

Ndërkohë sipas lajmeve që vijnë nga rajoni, për shkak të aktivitetit të fundit në Etna dhe përreth ka ndodhur tërmet vullkanik me magnitudë prej 3,3 ballësh.

Load More Related Articles
Load More By FX_MEDIA
Load More In AKTUALITET

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Tërmeti i fuqishëm 7.4 ballë godet Indonezinë, autoritetet alarm edhe për cunam

Spread the loveNjë tërmet i fuqishëm, me forcë 7.4 ballë, ka goditur 83 milje në veri perë…