Home AKTUALITET Kërcënimi i Ramës për mediat, reagon Presidenti: Dhënia me nxitim e lajmit mos të përdoret si pretekst për mbylljen e tyre

Kërcënimi i Ramës për mediat, reagon Presidenti: Dhënia me nxitim e lajmit mos të përdoret si pretekst për mbylljen e tyre

3 min read
0
0
56
Spread the love

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka përshëndetur gazetarët e terrenit dhe ekipet televizive, që sipas tij kanë kryer detyrën në kushte aspak të lehta për situatën e rëndë, ku tërmeti i së martës la pas 51 persona të vdekur dhe qindra tjerë të plagosur.

Kreu i shtetit duke se i është përgjigjur kritikave dhe paralajmërimit të të kryeministrit për mediat, ku mes tjerash thotë se “ çdo pakujdesi si pasojë e nxitimit për dhënien e lajmit të fundit, të mos përdoret si pretekst për të sulmuar apo mbyllur media kritike”

“Falenderoj të gjithë gazetarët e terrenit, operatorët dhe stafet teknike mbështetëse për raportimin e saktë dhe në kohë reale ditë-natë, në kushte aspak të lehta, të situatës tepër të rëndë dhe të pasojave tragjike në jetë njerëzore dhe prona, që la pas tërmeti i tmerrshëm i 26 nëntorit.Me punën e tyre të palodhur, gazetarët dhe mediat kanë dhënë kontribut të jashtëzakonshëm në ndihmë të banorëve të prekur nga pasojat e kësaj fatkeqësie tepër të rëndë.

Duke i inkurajuar mediat të vazhdojnë të tregojnë seriozitet dhe përmbajtje maksimale në raportimin e lajmeve, me qëllim shmangien e informacioneve të paverifikuara, besoj se në kuadrin e kësaj gjendjeje të jashtëzakonshme, çdo pakujdesi si pasojë e nxitimit për dhënien e lajmit të fundit, të mos përdoret si pretekst për të sulmuar apo mbyllur media kritike.Gazetarët kanë qenë ndër heronjtë e vërtetë të këtyre ditëve dhe për këtë meritojnë një falenderim dhe mirënjohje të madhe!”-shkruan Meta.

Load More Related Articles
Load More By FX_MEDIA
Load More In AKTUALITET

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Kombinat, familja fle në makinë që prej tërmetit të 26 nëntorit, dy fëmijët e mitur rrezikojnë shëndetin, babai merr kredi por…

Spread the loveKanë afër 2 muaj që flenë në një makinë të vogël, pasi pallati ku jetojnë k…