Home AKTUALITET Austria u bashkohet donacioneve për Shqipërinë

Austria u bashkohet donacioneve për Shqipërinë

1 min read
0
0
56
Spread the love

Solidaritetit me të prekurit nga tërmeti i 26 nëntorit i është bashkuar edhe Austria. Qeveria austriake ka vënë në dispozicion 600 mijë euro, për rindërtimin e banesave të shkatërruara. Marrëveshja u firmos në Ministrinë e Mbrojtjes, nga kreu i Emergjencave, Haki Çako dhe Drejtoresha e zyrës lokale të Agjencisë Austriake për Zhvillim, Simone Ungersböck.

Të pranishëm në momentin e nënshkrimit të marrëveshjes ishin edhe ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka dhe shefi i misioni në Ambasadën austriake në Tiranë, Christian Steiner.

Përfituesit kryesorë të këtij donacioni do të jenë Bashkitë e Durrësit dhe të Tianës. Agjencia Austriake për Zhvillim do të monitorojë procesin e zbatimit të projektit nga terreni. Austria ishte një nga shtetet e BE, e cila iu përgjigj menjëherë me ndihma Shqipërisë, nëpërmjet Mekanizimit të Mbrojtjes Civile të BE.

Load More Related Articles
Load More By FX_MEDIA
Load More In AKTUALITET

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Kombinat, familja fle në makinë që prej tërmetit të 26 nëntorit, dy fëmijët e mitur rrezikojnë shëndetin, babai merr kredi por…

Spread the loveKanë afër 2 muaj që flenë në një makinë të vogël, pasi pallati ku jetojnë k…