Home Politike Banorët e prekur nga tërmeti të harruar nga qeveria Rama

Banorët e prekur nga tërmeti të harruar nga qeveria Rama

2 min read
0
0
79
Spread the love

Kur ka kaluar më shumë se një muaj nga tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit, qeveria ‘Rama’ ende nuk ka zgjidhur problemet e banorëve të pastrehë.

Në videon e mëposhtëme, qytetarët në zonat më të prekura nga tërmeti tregojnë se janë lënë në mëshirë të fatit në kulmin e këtij dimri të akullt.

Një pjesë e tyre ndodhen ende në çadra dhe po detyrohen t’a kalojnë dimrin në temperatura ekstreme, që këto janë kanë arritur edhe në minus 10 gradë.

Pas tmerrit të tërmetit, tashmë ata ndodhen nën kërcënimin e motit të keq dhe jetesës në kushte të mjerueshme me plastmas dhe çadra.

Ndërkohë një pjesë banorëve janë strehuar në hotele në zonën e Golemit. Por edhe kjo zgjidhje është momentale. Një vendim i institucioneve në ditët e para të janarit urdhëronte banorët që të linin hotelet dhe të kërkonin shtëpi me qera.

Teksa çdo ditë flitet për përballim me sukses të situatës së tërmetit dhe për miliona euro ndihma e donacione për qytetarët, pamjet e atyre që flenë në çadra si në mesjetë tregojnë më shumë se çdo propagandë qeveritare.

S.N

Load More Related Articles
Load More By FX-MEDIA
Load More In Politike

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Titujt kryesorë të gazetave kryesore për sot, e enjte 30 janar 2020

Spread the love …