Home AKTUALITET VIDEO/ ‘Thahen’ kanalet e Venecias/ 2 muaj pas përmbytjeve, zhduket uji në nivele drastike

VIDEO/ ‘Thahen’ kanalet e Venecias/ 2 muaj pas përmbytjeve, zhduket uji në nivele drastike

2 min read
0
0
54
Spread the love

Vetëm dy muaj pas përmbytjeve të mëdha që lanë pjesën më të madhe të qytetit italian nën ujë, baticat e ulëta kanë lënë kanalet në Venecia pothuajse të thata, ndërsa nivelet e ujit zhyten në mënyrë drastike.

Kanalet duken më shumë si llogore me baltë dhe e gjithë pamja përreth është bërë një problem për shumë njerëz në qytet.

Në nëntor, Venecia përjetoi nivelet e tij më të larta të ujit në më shumë se 50 vjet, në ato që thanë disa, se ishin një rezultat i drejtpërdrejtë i ndryshimit të klimës.

Më shumë se dy të tretat e qytetit ishin nën ujë atëherë, ku kryetari i bashkisë vlerësoi dëmin në mbi një miliard euro (1.1bn $; 850 milion)

Pamje e publikuara tregonin se si Sheshi i Shën Markut u përmbyt, ndërsa dyqanet dhe bizneset duhej të mbylleshin.

Niveli i fundit i ulët edhe pse ‘i jashtëzakonshme’, nuk është aq e paparë.

‘Baticat në Venecia’, do të thotë që nivelet e ujit mund të ndryshojnë rreth gjysmë metri, ose ndonjëherë edhe më shumë.

Load More Related Articles
Load More By FX-MEDIA
Load More In AKTUALITET

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Nesër rihapet për adhurim “Xhamia e Madhe” në Al-Bab e restauruar nga Turqia

Spread the loveNesër me faljen e namazit të xhumasë do të hapet për adhurim “Xhamia …