Home BOTA Klubi që fitoi më shumë në vitin 2019, Barcelona parakalon Realin

Klubi që fitoi më shumë në vitin 2019, Barcelona parakalon Realin

2 min read
0
0
72
Spread the love

“Deloitte Football Money League” ka publikuar renditjen e 20 klubeve me të ardhurat më të larta për vitin 2019, teksa në krye vazhdojnë të jenë dy spanjollet Barcelona dhe Real Madrid, me katalanët që kanë kaluar për herë të parë kryeqytetasit.

Përveç vendit të parë, Barcelona është bërë i pari klub në botë që ka prekur shifrën e 900 milionë dollarëve faturime, e ndjekur nga Reali i Madridit me 95.3 milionë dollarë më pak, një distancë kjo e konsiderueshme.

Vendin e tretë e ruan Manchester United me 811.7 milionë dollarë, ndërsa pas tyre vijnë gjigantët gjermanë të Bayern Munchen me 753.1 milionë dollarë dhe kampionët francezë të Paris Saint Germain me 725.5 milionë dollarë, ndërsa vlen të theksohet se këta të fundit e kanë arritje historike renditjen në vendin e pestë.

Vlen të theksohet se në renditjen e 20 klubeve me të ardhura më të larta bëjnë pjesë plot 8 skuadra angleze, ndërsa Italia përfaqësohet me 4 skuadra, por vetëm Juventusi ka arritur të hyjë në “Top 10” me 524.5 milionë dollarë.

Një rritje të konsiderueshme në të ardhura ka pasur Tottenhami, që regjistroi shifrën prej 594.5 milionë dollarësh në vitin 2019, duke lënë pas vetes klube si Arsenali e Chelsea, dy rivalë londinezë, që kanë qenë gjithmonë para “Spurs”.

S.N

Load More Related Articles
Load More By FX-MEDIA
Load More In BOTA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Titujt kryesorë të gazetave kryesore për sot, e enjte 30 janar 2020

Spread the love …