Home AKTUALITET Spanjë, shkon në trembëdhjetë numri i viktimave nga stuhia “Gloria”

Spanjë, shkon në trembëdhjetë numri i viktimave nga stuhia “Gloria”

1 min read
0
0
62
Spread the love

Trembëdhjetë viktima janë shënuar katër ditë pasi pjesa lindore e Spanjës u godit nga fatkeqësia natyrore e cila njihet si stuhia ‘Gloria’.

Stuhia ka zgjatur për pesë ditë, e shoqëruar nga erëra të mëdha, dëborë dhe breshër, megjithëse autoritetet e motit thanë që prej të mërkurës, më ‘e keqja’ ka kaluar.

Mediat spanjolle thonë se ‘Gloria’ goditi kryesisht Katalonjën dhe ishujt belerike të Majorkës, Ibizës, Menjorkës dhe Formenterës.

Kryeministri i sapo zgjedhur për herë të dytë i Spanjës, Pedro Sanchez ka vizituar disa nga zonat më të prekura nëpërmjet helikopterit duke takuar dhe grupet e Emergjencave Civile.

Po ashtu stuhia ‘Gloria’ ka shkaktuar dëme të mëdha në bizneset agrokulturore dhe tokat e spanjollëve si dhe ende katër persona nuk po gjenden.

Load More Related Articles
Load More By FX_MEDIA
Load More In AKTUALITET

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Basha: Mbështes punonjësit e Poçemit dhe naftëtarët

Spread the love  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka mbështetur grevën q…